Kategorie
Bez kategorii

Recenzja filmu: „Dla Ciebie i Ognia”

×
  • Tytuł: Dla Ciebie i Ognia

  • Oryginalny tytuł: Dla Ciebie i Ognia

  • Gatunek: Thriller / Horror
  • Rok produkcji: 2008
„Adam jest młodym i szalenie ambitnym dziennikarzem śledczym, pracującym w lokalnej gazecie – 'Kurierze Pomorza’. Pewnego dnia otrzymuje pocztą list – bez nadawcy, z tajemniczym dopiskiem 'Tibi et Igni’ (łac. 'Dla Ciebie i Ognia’). W liście znajduje trzy zdjęcia – fotografie swojej narzeczonej Ani. Zdjęcia zostały zrobione w miejscach, w których Ania – jak sama twierdzi – nigdy nie była. Adam wszczyna swoje własne śledztwo, które doprowadza go do przerażającej prawdy…”

„Dla Ciebie i Ognia” to historia Adama, młodego dziennikarza pracującego w brukowcu a’la nasz rodzimy „Fakt”. Chłopak cierpi na przerost ambicji i dla dobrego artykułu oraz sławy – nie waha się fabrykować historie i podrzucać lewe dowody. W swoim ostatnim artykule zdyskredytował i oskarżył o pedofilię (podrzucając dowody) proboszcza, który miał zostać biskupem, ale nie ma zupełnie z tego powodu wyrzutów sumienia, bo jak twierdzi – taka jego praca i na tym polega prawdziwe dziennikarstwo.

Pewnego dnia Adam dostaje list bez nadawcy, z dopiskiem „Tibi et Igni” (W tłumaczeniu – „dla Ciebie i ognia”. Dopisek sugerujący, by zaraz po zapoznaniu się, zniszczyć przesyłkę). W środku znajduje zdjęcia swojej narzeczonej Ani w dziwnych sytuacjach, w towarzystwie nieznanych mu osób. Ona stanowczo zaprzecza, że to jej osoba jest na fotografiach. Twierdzi również, że w życiu nie spotkała ludzi na nich przedstawionych i nie była w uwiecznionych na nich miejscach. Adam postanawia dowiedzieć się czegoś na własną rękę. Z czasem dostaje kolejne koperty, a w nich nie tylko zdjęcia, ale także nagrania wideo. Chłopak powoli zaczyna tracić orientację co jest prawdą a co fałszem i komu może jeszcze wierzyć…

Film jak na rodzimą produkcję jest na prawdę bardzo dobry i swoim klimatem przypomina trochę twórczość Lyncha („Zagubiona Autostrada”) czy „8 mm” z Nicholasem Cage’em. Pomimo dość długiego czasu trwania (ok. 120 minut) ja nie nudziłem się ani przez chwilę, bo napięcie jest budowane bardzo sprawnie aż do samego końca a świetny, zaskakujący finisz jest niczym wisienka na torcie.

Oczywiście film nie jest aż tak doskonały, bo aktorstwo jest tu trochę drewniane (chociażby z tego względu, że większość osób w nim grających, to młodzi, niedoświadczeni jeszcze aktorzy) i da się też doszukać kilku błędów logicznych (głupi – w kontekście tego, że chodziło o niepozostawienie żadnego śladu – sposób włamania na Plebanię, łatwość ucieczki przed „psiarnią” itp.), ale i tak nie jest to na tyle przeszkodą, by psuło przyjemność z oglądania filmu. Przyznam szczerze, że „Dla Ciebie i Ognia” niesamowicie pozytywnie mnie zaskoczył, bo dawno już nie oglądałem tak ciekawego, polskiego (!!!) filmu z gatunku thriller/horror. Polecam!

Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że istnieje możliwość pomailowania sobie na temat filmu z jednym z jego reżyserów (P. Mateusz Jemioł). Człowiek ten jest bardzo sympatyczny i z chęcią rozmawia (nie trzeba na odpowiedź czekać tygodniami) o różnych szczegółach filmu oraz jego interpretacjach. Dla zainteresowanych adres mailowy – mateusz.jemiol@gmail.com
Ocena Autora: 7.5
Autor: Raven
Zobacz trailer
Nowości filmowe - Premiery filmowe
Szukasz serialu - Znajdź serial dla siebie
Katalog filmowy - Katalog z filmami
Szukaj filmu - Znajdź film dla siebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *